Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, zadumy i wspomnień o naszych najbliższych zmarłych, jak również o tych którzy spoczywają w naszej najbliższej okolicy, a swoje życie oddali za ratowanie swoich współbraci. Z tego też powodu uczniowie porządkowali rodzinny grób rodziny Sowów bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów podczas II Wojny Światowej za ratowanie osób pochodzenia żydowskiego.

***
W miesiącu wrześniu 2023r. , tuż po rozpoczęciu nowego roku szkolnego uczniowie naszej szkoły kontynuują tradycję związaną z miejscem pamięci narodowej w okolicy Wierzchowiska. Grób zbiorowy małżeństwa Franciszki i Józefa Sowów bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów 1 września 1943 roku stał się miejscem często odwiedzanym przez uczniów w ramach lekcji wychowania fizycznego. Podczas odwiedzin za każdym razem jest przypominana historia tego miejsca, a jednocześnie uczniowie wykazują się swoją wiedzą i zdobywanymi wiadomościami na temat wybuchu II Wojny Światowej i tragicznych losów rodziny Sowów za udzielenie schronienia pięciu osobom pochodzenia żydowskiego. Młodzież przekazuje tą wiedzę swoim najbliższym i z zainteresowaniem odwiedzają to miejsce w czasie wolnym. Jednocześnie na zakończenie miejsce to jest uporządkowane. Za każdym razem kiedy wspominamy o heroicznym czynie państwa. Sowów  i opowiadamy tą historię jesteśmy częścią naszej wspólnej pamięci.

Polacy bohaterami

W piątek 24 marca szkolna delegacja uczniów ZSP Wierzchowisko odwiedziła mogiłę zamordowanej rodziny państwa Sowów, którzy ponieśli śmierć podczas okupacji niemieckiej niosąc ratunek rodzinie pochodzenia żydowskiego. Data odwiedzin nie była przypadkowa, ponieważ dzień ten został ustanowiony Narodowym Świętem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto ma przypominać osoby, które z narażeniem życia ratowały Żydów w czasie II wojny światowej.
Podczas skromnej uroczystości doszło do osobliwego i całkiem przypadkowego spotkania z najbliższymi potomkami rodziny p. Sowów, którzy przybyli ze Świnoujścia nie mając wiedzy o ustanowionym święcie. Podczas wymiany uprzejmości delegacja szkolna otrzymała serdeczne podziękowania za pamięć i troskę o BOHATERSKICH POLAKACH.