
DYREKCJA INFORMUJE:
Informuję, iż wszelkie informacje organizacyjne dot. naszej placówki przekazywane są rodzicom i uczniom wyłącznie za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Z poważaniem, Dyrektor ZSP w Wierzchowisku
NASZA SZKOŁA
PRZEDSZKOLE
- Statut Przedszkola
- Rekrutacja do przedszkola
- Godziny pracy przedszkola
- Ramowy Plan Dnia w Przedszkolu
- Zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
- Informacje dla rodziców dzieci nowo przyjętych do przedszkola
- Wyprawka przedszkolna
- Pedagog specjalny w przedszkolu
- Standardy Ochrony Małoletnich - PRZEDSZKOLE
DOKUMENTY SZKOŁY
- Statut SP
- Wytyczne zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych
- Librus - regulamin
- Monitoring Szkolny
- Deklaracja dostępności
- Raport dostępności
- Program Wychowawczo-Profilaktyczny
- Regulamin Zachowania - Ocenianie Punktowe
- Procedura monitorowania wejść i wyjść
- WYMAGANIA EDUKACYJNE
- Regulamin Wieczorów Filmowych
- Szczęśliwy numerek - regulamin
- Regulamin Świetlicy
- Karta zapisu - świetlica
- Standardy Ochrony Małoletnich
- Życie bez przemocy - materiały edukacyjne
DLA ÓSMOKLASISTY
- Komunikat dyrektora CKE ws. egzaminu 2024/2025
- Informacja o sposobie organizowania egzaminu ósmoklasisty
- Terminy egzaminów
- TERMINY REKRUTACJI do szkół ponadpodstawowych
- Informator o szkolnictwie ponadpodstawowym
- Wyszukiwarka Szkół
- Rekrutacja Elektroniczna
- Terminy postępowania rekrutacyjnego
- Komunikaty dot. Egzaminu Ósmoklasisty
- Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym?
- Informator o egzaminie ósmoklasisty 2025
ARCHIWUM
COVID-19
W trosce o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły
oraz rodziców zostały opracowane
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W CZASIE PANDEMII COVID-19
obowiązujące na terenie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Wierzchowisku.
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi procedurami.
Wewnętrzne Procedury Bezpieczeństwa
dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania
rozprzestrzenianiu się COVID-19 wśród uczniów,
rodziców i pracowników
obowiązujące
w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wierzchowisku
na podstawie wytycznych MEN, MZ i GIS
Organizacja zajęć w szkole:
Do szkoły uczęszczają tylko uczniowie bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
Uczniowie są przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
Ze względu na konieczność zapewnienia szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunem ucznia, rodzice przekazują szkole co najmniej dwa sposoby skutecznego kontaktu (telefony, maile itp.); w razie zmian zobowiązani są do ich niezwłocznego uaktualnienia.
Przy wejściu do budynku szkoły została zamieszczona informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły są zobligowani do skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk.
Opiekunowie odprowadzają dzieci tylko do drzwi wejściowych-tam nauczyciel, bądź pracownik przejmuje opiekę nad uczniem.
Opiekunowie nie wchodzą na teren szkoły. W przypadku konieczności spotkania z Dyrektorem bądź Wychowawcą ustala się telefonicznie, mailową lub poprzez dziennik elektroniczny datę i godzinę spotkania a następnie odnotowuje w księdze wejść.
Wszystkich interesantów, rodziców, konsultantów, którzy z różnych przyczyn pojawią się w szkole obliguje się do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
Po wejściu do budynku rodzic dokonuje dezynfekcji rąk. Pracownik szkoły mierzy dziecku temperaturę. Jeśli temperatura 37,5°C dziecko nie zostanie przyjęte w tym dniu do szkoły.
W zależności od metody pomiaru różne wartości temperatury ciała uznawane są za temperaturę prawidłową i podwyższoną. Za prawidłową temperaturę ciała uznaje się wartość 36,6-37,0°C. Temperatura ciała w granicach ok. 37,2-37,5°C stopni może mieć różne przyczyny, np. związane z problemami metabolicznymi, stresem, wysiłkiem fizycznym. Za stan podgorączkowy uznaje się temperaturę przekraczającą zwykła temperaturę ciała, ale nie wyższą niż 37.5°C. Za gorączkę uznaje się temperaturę ciała 37.5°C oraz wyższą.
Pomiar temperatury wykonywany będzie przy pomocy termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) - dezynfekowanie termometru po użyciu w danej grupie.
Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała ucznia jeżeli zaistnieje taka konieczność i w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). Jest to standardowa procedura ostrożnościowa związana z trwającym stanem epidemii.
Opiekun wyznaczony przez dyrektora szkoły, przebywający w tym samym pomieszczeniu z uczniem wykazującym objawy wskazujące na infekcję górnych dróg oddechowych powinien zachować dystans wynoszący min. 2 m, zakryć usta i nos maseczką.
W sytuacji, gdy jeden z uczniów zachoruje na COVID-19, kwarantannie będą musieli poddać się pozostali uczniowie z tej klasy.
W przypadku ucznia przewlekle chorego (np. z deficytem odporności) decyzja o uczęszczaniu dziecka do szkoły na zajęcia stacjonarne, powinna być podjęta na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem z chorobą przewlekłą
Przy wejściu głównym są umieszczone numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
Przy wejściu do budynku szkoły umożliwiono skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieszczono informację o sposobie jego użycia i obowiązku dezynfekowania rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły.
15. Wszystkie osoby (dorosłe) wchodzące do szkoły są zobowiązane do dezynfekcji dłoni, zakrycia ust i nosa oraz nie przekraczanie obowiązujących stref przebywania.
Dyrektor szkoły o zakażeniu ucznia koronawirusem i otrzymaniu wyniku dodatniego badania, powinien zostać niezwłocznie powiadomiony przez rodziców ucznia lub/oraz sanepid. Informację o każdym przypadku zakażenia SARS-CoV – 2 lub zachorowaniu na COVID-19 otrzymuje również (z laboratorium/od lekarza) państwowy powiatowy inspektor sanitarny. W takiej sytuacji kontaktuje się on z rodzicami, a następnie ze szkołą, aby przeprowadzić dochodzenie epidemiologiczne na terenie szkoły (wśród uczniów i personelu) i ustali listę kontaktów osoby zakażonej.
W przypadku podejrzenia u ucznia lub pracownika szkoły zakażenia koronawirusem, informacja, np. o zachorowaniu wśród uczniów lub personelu, może pochodzić od lekarza, ale – w zależności od sytuacji – również od rodziców lub pełnoletniego ucznia, dyrektora szkoły, placówki lub innych pracowników szkoły, którzy uzyskali informację o zachorowaniu. Informacja taka podlega weryfikacji i ocenie ryzyka przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, a następnie, w razie potrzeby, podejmuje czynności, które mają na celu zapobieganie szerzeniu się zakażeń i zachorowań.
Przebywanie ucznia w szkole.
Po przyjściu ucznia do placówki obowiązują go ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust
Z sali, w której przebywa grupa, będą usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować.
Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
W trakcie nauki muzyki uczeń zobowiązany jest do korzystania z własnego instrumentu. Instrument wypożyczony jest przypisany do jednego ucznia przez cały rok szkolny.
W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga zostaną umyte lub zdezynfekowane.
Sale, części wspólne (korytarze) będą wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
Uczniowie jak najczęściej będą korzystali z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć będzie regularnie czyszczony
z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans. Zajęcia wychowania fizycznego w miarę możliwości będą prowadzone na otwartej przestrzeni.
Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.
Pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do świetlicy szkolnej maja dzieci rodziców pracujących w służbie zdrowia.
Przy zapisywaniu dziecka/dzieci do świetlicy wymagane jest oświadczenie od pracodawcy o świadczeniu pracy przez rzeczonego rodzica.
Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych wprowadzone są zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Środki do dezynfekcji rąk rozmieszczone są w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
Organizacja pracy szkoły.
Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej ograniczają kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
Ustalono i upowszechniono zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole uwzględniających odpowiednio zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych.
Ustalono i upowszechniono zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
We współpracy z higienistką szkolną, ustalono i upowszechniono zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wyłączono źródełko wody pitnej, uczniowie będą korzystać z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna. Zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://gis.gov.pl/oswiata/udostepniania-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty-fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka/.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni.
Przy wejściu głównym znajdują się numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły są zobowiązane do dezynfekowania dłoni lub zakładania rękawiczek ochronnych, zakrywania usta i nosa oraz do nie przekraczania obowiązujących stref przebywania.
Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
Codzienne prace porządkowe będą monitorowane, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych zostały wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnić miejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/
Gastronomia.
Organizacja żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, wprowadzono zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników:
- obowiązek zachowania odpowiedniej odległości stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej – dezynfekcja w/w sprzętów i produktów.
Korzystanie z posiłków będzie odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków lub w miarę możliwości - spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
Zadbano o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.
Obsługa będzie wydawać przygotowane czyste zestawy sztućców wraz z posiłkiem. Osoby wchodzące na stołówkę powinny dezynfekować ręce przed podejściem do miejsca wydawania posiłku oraz sztućców.
Zaleca się usuniecie dodatków (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednio przez obsługę. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.
Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować* osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych, powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną).
Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego *.
* Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.
Zapewnienie dzieciom i młodzieży, w tym niepełnosprawnej, bezpłatnego dowozu i opieki do przedszkola, szkoły, placówki systemu oświaty odbywa się na zasadach obowiązujących w transporcie publicznym:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.
Placówki wychowania pozaszkolnego (pałace młodzieży, młodzieżowe domy kultury, międzyszkolne ośrodki sportowe, ogniska pracy pozaszkolnej, ogrody jordanowskie i pozaszkolne placówki specjalistyczne) korzystają z powyższych wytycznych oraz wytycznych dla obiektów sportowych: https://www.gov.pl/web/sport/iv-etap---pytania-i-odpowiedzi
Korzystanie z obiektów sportowych poza szkołą według zasad:
https://www.gov.pl/web/sport/iv-etap---pytania-i-odpowiedzi
Szkolne schroniska młodzieżowe oraz domy wczasów dziecięcych korzystają z powyższych wytycznych oraz wytycznych dla obiektów hotelowych:
https://www.gov.pl/web/rozwoj/hotele-i-inne-miejsca-noclegowe
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W CZASIE PANDEMII W PRZEDSZKOLU
W WIERZCHOWISKU - kliknij tutaj
Informacja dot. bezpieczeństwa
w czasie pandemii covid-19-